İyisahne: Sanatçıya ve Sanatsevere Dost Oluşum

0
115
iyisahne song for night

Müzik mi yapıyorsunuz? Ne tatlı. Peki sahne alma işlerini nasıl ayarlıyorsunuz? “İşte onu ayarlamak tam bir kabus” dediğinizi duyar gibiyiz. Düğün organizasyonunuz için günlerce koşuşturdunuz. Mekandır, davetiyelerdir vs. derken her şey neredeyse bitti; tabii siz de bittiniz. Fakat hala içinize sinen bir müzisyen bulamadınız. Sevgilinizin doğum günü yaklaşıyor. Müzikli bir sürpriz planlasanız fena olmazdı fakat bu işler nasıl yapılır pek anlamıyorsunuz. Bu tip isteklerinizi gerçekleştirmek için müzisyen ahbaplarınız olmasına gerek yok. İyisahne böyle günler için var.

Dijital çağ ve internet ortamı hayatımızın birçok alanında taşları yerinden oynattı. Günümüzde müzik icra eden biri, artık sesini duyurmak ve işlerini yürütmek için tonlarca aracı kuruluş ve kişiye muhtaç değil. Bir dinleyici de önceleri, taptığı sanatçıya kokulu kalemlerle hayran mektupları yazıyorken; şimdilerde o sanatçı hayranlarının belki de birkaç tık ötesinde. Durum elbette işin boyutuna göre farklılık gösterebilir ve tartışmaya açık noktalar olabilir fakat gerçekleştirmek istediği bir organizasyona müzisyen çağırmak isteyen bir kişi, müzisyenin kendisiyle iletişime geçmek varken neden dolambaçlı bir yol seçsin? Aynı şekilde sahne almak isteyen bir müzisyen neden kendisini doğrudan ifade etme şansını geri çevirsin? “Sanatçı ile sanatseveri herhangi bir aracı olmaksızın köprü niteliğinde dijital bir platform etrafında bir araya getiren” İyisahne de, dijital çağın getirilerinden müzisyenlerin (şimdilik) ihtiyaçları doğrultusunda başarılı şekilde yararlanan kucaklayıcı ve sanatsever bir oluşum.

iyisahne song for night

“Sanat karanlığı aydınlatır” görüşüne yürekten inanan insanlar olarak İyisahne ekibi, Kasım 2014 tarihinde Sinan Zabunoğlu ve Deniz Tav kurucu ortakları ışığında yola çıkmış. Sanatçı emeğinin sömürüldüğü bir piyasanın ve sanatın lüks olduğu algısının önüne geçmeyi hedefleyen İyisahne ekürisi bu yolla sanatı geniş kitlelere ulaştırmak istiyor. Şu anda sadece müzisyenlerin kullanımına yönelik işleyen İyisahne oluşumu, ilerleyen zamanlarda skalayı genişleterek fotoğrafçı, palyaço, tiyatro toplulukları, ressam, sihirbaz gibi çok çeşitli dallardan performans sanatçılarını İyisahne’ye dahil etmeyi hedefliyor.

İyisahne Nasıl İşliyor?

Müzisyenseniz, anasayfadan yaptığınız başvuruyla ya da iyisahneli sanatçılardan istediğiniz davetiyeyle birlikte ücretsiz oluşturduğunuz İyisahne profilinizde gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra tek yapmanız gereken sizlere etkinlik sahipleri tarafından gelen teklif taleplerini değerlendirmek ve talepler üzerinden görüşme yapmak. Güvenliğiniz açısından telaşa kapılmanıza hiç gerek yok çünkü etkinlik sahipleriyle İyisahne’nin mobil uygulaması üstünden iletişim bilgilerinizi paylaşmadan telefonlaşabilirsiniz. Ödemeler için ise, havuz hesap uygulaması sistemi her iki taraf için de rahat ve güvenilir bir süreç sağlıyor. Alışveriş gerçekleştikten sonra hakkınızda yapılan yorumlar da sizin için değerli birer referansa dönüşüyor. Etkinlik sahibiyseniz, İyisahne’ye üye olarak seçtiğiniz fiyat aralığı ve düzenlemek istediğiniz organizasyona göre 80 kategori arasından sanatçı araması yapabilir ve teklif talebinde bulunabilirsiniz. İyisahne’nin işleyişi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ne Planlıyorsunuz?

İyisahne sanatçı ve sanatsever arasında bir köprü olma görevi üstlenmenin yanı sıra blog yazılarıyla özel günleriniz için sevimli ve yaratıcı fikirlerle dolu öneriler de sunuyor. Müzik eşliğinde kurumsal motivasyon etkinliğinden, evlilik teklifi için serenat fikirlerine kadar herkesin hayatına bir şekilde dokunan toplumsal ritüellerimizi renklendirecek öneriler sunuyor.

Biz müzisyen olarak, hangi tarz müziğe gönül vermişseniz verin stilinize ve beklentilerinize uygun bir performansa erişmeye ve etkinlik düzenleyenseniz ise, günü/geceyi mutlu kapamaya dair şansınız alanında ilk ve tek olan İyisahne’yle birlikte oldukça yüksek görünüyor. Sanat ve performans açısından var olan açığı erkenden görmüş ve yaratıcı bir çözüm bulmuş olan İyisahne ekibinin, sevenlerinin ve takipçilerinin de destekleriyle birlikte sektörün dertlerine büyük ölçüde deva olacağına inanıyoruz.