APPLE İlk Ev Tipi Hoparlörü HOMEPOD’u Tanıttı. Peki Almaya Değer Mi?

0
176
homepod apple

Dün gece tüm gözler Apple’ın San Jose’de gerçekleştirdiği WWDC17 konferasına kitlenmiş tüm teknoloji alemi adeta Apple’ın Worldwide Developers Conference’da tanıtacağı yeni cihazlar ve yazılımlara odaklanmış durumdaydı. Biz de teknolojiyi kullanan ve tüketen bünyeler olarak bir gözümüzün ucu ile konferansı takip ederken Apple kendilerinden beklenmeyen bir hamle ev tipi bir hoparlör tanıttı. Evet artık Apple imzalı nur topu gibi bir hoparlörümüz var ismi de Homepod.

Biz açıkçası bu konferanstan bize ekmek çıkmayacağı yönünde oldukça ikna etmiştik kendimizi. Zira Apple’ın tanıttığı yeni iMac, yeni iPad ve yeni işletim sistemi sürümü ile yolumuz her ne kadar bir yerlerde kesişecek olsa da bunların hiçbiri Song For Night’ın konularından biri olmayacaktı. Ta ki Apple Homepod’u tanıtana kadar.

Homepod Apple’ın uzun bir süredir varlık göstermeye çalıştığı akıllı ev sistemi çözümlerinin bir parçası aslında. Her ne kadar firma cihazı bir ev asistanı olarak konumlandırmaktan kaçınsa da sesli komut sistemi ve üstün Siri entegrasyonu ile sizinle sohbet etmekten geri durmayan bir alet olan Homepod evinize yeni bir soluk getirebilir. Homepod’un ilk açıklanan özellikleri arasında Apple Music ile üstün entegrasyonu ön plana çıkarılıyor. Burada kafamızda canlanan ilk soru diğer uygulama partileri için desteğin ve açık yazılım kodlarının gelecek olup olmadığı oluyor. Eğer ki Homepod’u Apple kendi habitatı içerisinde konumlandırıp dışarıya destek vermekten kaçınırsa müzikseverlerin alternatif ürünlere olan ilgisinin önünün kesilemeyeceği aşikar.

Odanın ihtiyacı olan ses dengesini ve şarkının içeriğine göre ses balansını otomatik olarak sezen Apple’ın imza donanımı A8 işlemci ile çalışan Homepod’un ses kalitesinin teknoloji yazarları tarafından geçer not aldığını söyleyebiliriz. Donanım ve tasarım açısından hiç bir eksiği bulunmayan cihazın sunduğu ekstra özelliklerin yukarıda altını çizdiğimiz gibi dışardan uygulamalar açık olup olmayacağı ise biz müzik seven insanlara göre Homepod’un kaderini belirleyecek asıl etken olacak gibi gözüküyor.

Ürünün daha yeni tanıtıldığı ve henüz Türkiye satış fiyatının belli olmadığını göz önüne alacak olursak konuşmak için henüz çok erken olduğunu söylemek doğru olur sanırım. Yurtdışı satış fiyatının $349 olduğu açıklanan cihazın Aralık ayında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Ne dersiniz Homepod Apple’ın mühür cihazlarından biri olarak tarihe adını altın harflerle yazdırır mı yoksa ilk nesil Apple TV gibi çöp ürünler kategorisinde Apple’ın eski günlerini bize mumla aratan bir ev süsü olarak tarihe mi karışır? Yorumlarda buluşalım…