Yeni ARCADE FIRE Şarkısı EVERYTHING NOW Daha Ne Kadar Kötü Olabilirdi?

6
516

Bir grup düşünün aktif olarak müzik yaptığı 16 sene boyunca sadece 4 albüm yapmış olsun. Bu 4 albümün her biri olağanüstü olsun. 4 albümün içersindeki toplam 50 şarkının 50’si de kötü olmasın. Arada iyi olmayanlar, idare ederler, eh işteler mutlaka oldu ama 16 sene 4 albüm 50 şarkı diyoruz arkadaşlar! Bir zahmet yani… Arcade Fire kariyeri boyunca yaptığı müzik ile hem rock janrasına olan bağlılığını hem de günümüzde koruması oldukça güç indie kimliğini muhafaza etmeyi başaran ender gruplardan.

2013 senesinde çıkardıkları Reflektor albümü ile adeta kariyerlerindeki altın çağa adım atan Kanadalı ekibin elinden çıkan albüm ile aynı ismi taşıyan Reflektor parçası aradan 4 sene geçmesine rağmen aynı tatta kendisini dinletmeyi başarabilen ve 20 sene sonrasında (büyük iddaa) indie rock türünün kült eserleri arasında anılacak bir şarkıydı. Peki şimdi düşünelim bu grup geçtiğimiz günlerde yayınlanan Everything Now isimli parçanın nasıl oldu da altına imza atma gibi bir gaflete düştüler.

İsminin Infinite Content ya da Everything Now olması muhtemel olan yeni albümlerinin resmi duyurusunu yapmalarının ardından saatler geçmemişken Arcade Fire yine Everything Now adını taşıyan ilk teklilerini kendi resmi YouTube sayfaları üzerinden paylaştılar. Yukarıda mümkün olduğunca hızlı bir şekilde bahsetmeye çalıştığım malum sebeplerden ötürü büyük bir heyecanla çoğumuz bu yeni şarkıyı açtık dinlemeye koyulduk elbette. Sonuç? Hüsran, sinir, keder, kafa karışıklığı, boşa giden ilk 5 dakika, bir daha dinlemek ve anlamlandırmaya çalışmak ile geçen 45 dakika ve sonuçsuz bir şekilde geçen toplam 50 dakika.

Şarkının prodüktör koltuğunda Arcade Fire ile beraber, Pulp’dan tanıdığımız Steve Mackey, ve Markus Dravs oturuyor. Bu kalabalık gruba ise şarkının disko temasında olmasına paralel olarak Daft Punk‘dan Thomas Banglater eşlik ediyor. Ki  bana kalırsa tüm iş bu noktada karışıyor.

Şarkının başladığı ilk saniyeden itibaren klasik bir Arcade Fire hayranıysanız şarkıdan hoşlanmayacağınız garanti gibi gözüküyor. Büyük synthler ve gürültülü bir ritim ile başlayan şarkının arkasında kontrast bir yumuşak vokal olması ve şarkı sözlerinin ilk kuplesi biter bitmez gereksiz bir gürültüye boğulması çok ama çok Radiohead vari geliyor kulağınıza. İşin en kötü tarafı ise ağızınızda başarısız bir Radiohead şarkısından daha kalitesiz bir tat bırakıyor olması. Şarkının devamı için kullanılabilecek tek sıfat ise bana kalırsa kalabalık. Şarkı bitene kadar ritimler ve vokaller yapmak istediklerini yapamadıkları için o kadar çok çırpınıyor ki şarkı bittiğinde yorulduğunuzu hissediyorsunuz.

Video ile ilgili ise tek kelime bile bahsetmeyeceğim çünkü uzun zamandır izlediğim en özensiz ve vizyonsuz işlerden biri olmuş. 2017 senesinde çıkan genç bir grup Everything Now adında bir tekli yayınlansa ve tüm bu günahları işlemiş olsa bu satırları yazmazdım fakat 4 sene önce Reflektor gibi bir albümün altına imza atmış bir ekibin böylesine bir şarkı ile dinleyicinin karşısına çıkabiliyor olması bana kalırsa söylenebilecek tüm negatif eleştirilere açık oldukları anlamına geliyor. Bir de artık şunu kabul etmek gerekiyor; sadece janrasının usta isimleri ile çalışarak iki alakasız türü sentezlemek her seferinde denklemin doğru sonuçlanacağı anlamına gelmiyor. İş bittikten sonra da bir adım geriye atıp objektif olarak ortaya çıkan işe bir bakmak lazım.

Ne dersiniz? Şarkıyı dinlediniz mi? Beğendiniz mi? Ya da nelerini beğenmediniz? Yorumlarda yazmayı ve tartışmaya katılmayı unutmayın.