LIAM GALLAGHER İlk Solo Teklisi WALL OF GLASS İle Bir Döndü Pir Döndü

0
94

Şu sıralar internette Gallagher ismini bu denli fazla görmemize rağmen konunun Noel ile ya da Noel Gallagher’ın sataştığı biriyle ilgili olmaması yeteri kadar sevindirici değil mi? Değil tabi ki. Çünkü benim daima şahsi favorim olmuş Gallagher; Liam Gallagher uzun bir aranın ardından sahnelere döndü… Noel’in pabucu uzun bir aradan sonra dama atıldı, tüm internet ve müzik camiası son 2 gündür Liam Gallagher’dan, As You Were’den ve Wall Of Glass’dan bahsediyor. Asın bayrakları!

Bütün bu hadise 30 Mayıs akşamı Liam Gallagher’ın Manchester’da verdiği ilk solo konser ile başladı. Liam Gallagher’ıN uzun bir aranın ardından sahnelere dönmesi ve solo işleri ile beraber özelenen Oasis şarkıları ile dinleyenleri mest etmesiyle takdir edersiniz ki internet alemi 7,2 büyüklüğünde bir deprem yaşadı. Mayıs ortasında alelen Facebook Live platformu üzerinden duyurduğu ilk solo albümü As You Were‘den şarkılara da yer verdiği konserinden düşen her görsel, her bilgi kırıntısı adeta olay olan Liam Gallagher, bu çığ gibi büyüyen “hype”ı fırsat bilerek aradan 24 saat dahi geçmemişken albümünün ilk teklisi Wall Of Glass‘ı yayınladı.

Teklinin kritiğinden önce şunu söylemeliyim ki: “Oasis’i de Liam Gallagher’ı da ÖZLEMİŞİZ.” Zira şarkı başlar başlamaz Oasis’i dinlediğiniz ilk ana ışınlanmanız işten bile değil. Şarkının kendisi de videosu da (özellikle videosu) dört dörtlük olmuş diyebiliriz. Şarkı tam bir Oasis şarkısı gibi başlıyor. Video ise ilk sekansı, mekan seçimi ve ışığı ile sizi 90’ların ilk yarısına götürüveriyor. Liam Gallagher’ın alameti farikası diyebileceğimiz cümle As You Were söz öbeğinin ilk solo albümün ismi için seçilmiş olması kadar Wall Of Glass videosunda ayna ve cam görüyor olmamız da oldukça olağan karşılamamız gereken bir olay diye düşünüyorum.

Wall Of Glass teklisinin videosunu daha önce Rolling Stones ve Jack White ile beraber çalışan François Rousselet yönetmiş. Videonun şarkının önüne geçmediğinin fakat şarkıyla inanılmaz uyumlu ve sanatsal açıdan kusursuz olduğunu izlediğinizde siz de göreceksiniz. Liam Gallagher’ın tüm karizması ile arz-ı endam ettiği video hakkında sanatçı Pitchfork’a verdiği röportajda giydiği altın rengi Saint Laurent kapüşonlu ceketin kendisini modern zamanların Elvis’i gibi hissettirdiğini söylemiş.

Albüm ve ilk teklisi ile ilgili “Şu ana kadar yaptığım en iyi iş diyebilirim…” şeklinde mütevazilikten uzak ve özgüveni tavan bir açıklama yapan Gallagher hemen arkasından “Siz de dinlediğiniz bunu kolayca anlayacaksınız…” diye eklemeyi de ihmal etmemiş.

Şarkının temel ritmi herhangi bir Oasis şarkısından zerre kadar farklı değil. Özlediğiniz beklediğiniz gibi başlıyor ve bitiyor. Daha fazlasını beklemeniz için size hiçbir vaadde bulunmuyor. Arkadaki gitar riffleri ve şarkının genel altyapısı ise biraz daha rock’n roll kokuyor fakat şarkı ile uyumu konusunda eleştiriye yer bırakmıyor. Şarkının tek eleştirilecek noktası uzunluğu diyebilirim ilk dinleyişte değil belki ama ilerleyen tecrübelerde son 30 saniyenin aslında şarkıyı gereksiz uzattığı hissine kapılıyor gibi olabilirsiniz. Fakat Wall Of Glass yeni albüm için çok olumlu sinyaller veriyor ve başta ben olmak üzere tüm Oasis severleri heyecanlı bir bekleyişe sürüklüyor.

Şarkıyı dinleyenler ve Liam Gallagher severler siz ne düşünüyorsunuz Wall Of Glass hakkında? Aşağıda yorumlara yazmayı unutmayın…