MILKY CHANCE’IN Yeni Teklisi DOING GOOD Nasıl Olmuş? (Çok Kötü)

0
90
milky chance doing good

Artık vatana millete hayırlı olsun diyebilir miyiz? 2014’de çıkardıkları ilk albümleri Sadnecessary ile dibimizi düşüren; günlerce, haftalarca hatta aylarca aynı şarkıları dinlememize sebep olan Milky Chance yeni albümleri Blossom’ı duyurdular. 3 senelik bir bekleyişin ardından gelecek albümün ilk sinyalleri ise ne kadar iyi bilemiyorum.

2015 sonbaharında çıkardıkları nevi şahsına münhasır, kendi halindeki singleları Cocoon o kadar Milky Chance’di ki adeta aradan sanki bir sene geçmemiş gibi Sadnecessary’nin bir devamı gibi bağrımıza basmıştık biz şarkıyı. Aradan neredeyse bir sene daha geçti. Yani Sadnecessary +1, Cocoon +1 şeklinde bir formülle hesaplayacak olursak adamlar albüm işini de, “single” yayınlama işini de artık ağırdan ala ala yaşlandılar. Yaşlandılar ve yaptıkları müziğin özünü mü unuttular acaba diye düşünüyorum. Sebebi ise Doing Good’u dinlerken Milky Chance dışında şarkının içerisinde her türlü ritmi ve sanatçıyı bulabilmem.

Sadnecessary’i ilk dinlediğimde beni en etkileyen funk, folk ve reggae ritimlerinin hem oldukça uyumlu hem de  (en önemlisi burası) oldukça dengeli kullanılmasıydı. Sonuç itibariyle de Milky Chance’in yaptığı müzik ortaya çıkıyordu ki hepimizin Flashed Junk Mind, Down by The River ve Stolen Dance şarkılarını döndüre döndüre dinlememizin sebebi grubun kendine has müzik tarzını kusursuz icra edişiydi.

Cocoon teklisinin son 30-40 saniyesinde hissettiğimiz Milky Chance’in funk ritimler içinde fazla boğulması sorunsalını Doing Good’da adeta şarkı boyunca hissediyoruz. Adeta diyorum çünkü bu şarkıda da garip bir şekilde son 30-40 saniye çok Milky Chance kokuyor. Şarkının geri kalanı ise adeta kötü bir ev kaydı Daft Punk coverı gibi. Gereksiz fazla funk ritimler, temposuz bir şarkı, ritmini bulamayan enstürmanlar falan. Baya kötü demekten kendimi alamıyorum malesef.

17 Mart’ta çıkaracakları ikinci stüdyo albümleri Blossom için oldukça karışık sinyaller veren Alman ikilinin nihai olarak güzel bir albüm yayınlamasını temenni ediyorum.