Bir sanatçı düşünün ki marifetleri saymakla bitmesin. Bir sanatçı düşünün ki egosu ile bedeni arasında arşa varacak farklar olmasın ve mütevaziliğinden asla ödün vermesin, bir sanatçı düşünün ki hem müzik hem de televizyon sinema endüstrisinde 33 yaşında toplamda 33 ödül adaylığının 11’ini silmiş süpürmüş, içlerinden 5-6 tanesini kılpayı kaçırmış, 3-4 tanesini ise haksız bir şekilde kaybetmiş olsun. Donald Glover nam-ı diğer Childish Gambino hakkında 2016 yılında çok fazla konuştuğumuzu düşünüyorsanız bekleyin derim. Zira 2017 tam anlamıyla bir Donald Glover yılı olacak.

childish gambino

2015 yılında Because Internet albümü ve 3005 performansı ile iki Grammy adaylığı aldığında Donald Glover için bir süredir cereyan eden boş tartışmalar da bir nevi dinmişti. Eleştirmenler ve müzik dinleyicisi de haklıydı bir yandan çünkü hem müzik piyasasında hem de sinema-televizyon dünyasında aynı anda iş yapıp kaliteli bir çizgi yakalayabilen çok fazla isim yoktu. Siyasi duruşu, televizyondaki yaratıcılığı ve rap piyasasındaki farklı işleri Donald Glover’ın her işi yapmaya çalışan genç bir hayalperest mi yoksa ciddi anlamda yetenekli bir sanatçı mı olduğuna dair ufak ufak fikir vermesine rağmen Glover’ın geleceğine dair çok fazla tahmin yapmak mümkün değildi. Ta ki Awaken, My Love! albümüne kadar.

2 Grammy adaylığı ile bile kafalardaki soru işaretlerini tam anlamıyla silmeyi başaramayan ama bizler gibi müzik sapıklarını sürekli diken üstünde bekleterek çok büyük bir iş yaptı yapacak dediğimiz Childish Gambino 2016’da çıkardığı Awaken, My Love! albümüyle yaptığı müziği ve sanatını bambaşka bir aşamaya taşıdı. Müzik piyasasında da bir şeyler yapmaya çalışan siyahi oyuncu yaftasını yediği eleştirmenlerin eleştirilerini tuvallet terliği ile beraber ağızlarına tıkan Glover Afro-Amerikan kültürünün özüne balıklama dalarak yeni albümünü funk ve soul ekseninde bir hip hop albümü minvalinde koyuverdi önümüze. Sonuç: 2016 senesinin sonunda gelen en sessiz, en mütevazi ve en iyi albümlerinden biri.

Son 3 senedir rap piyasasının geçmişe dönük hamlelerini severek takip etmeyen var mıdır bilmiyorum ama soul ve funk müziğe büyük saygısı olan biri olarak söyleyebilirim ki bu hadiseler beni oldukça mutlu ediyor. Glover’ın Awaken, My Love! albümündeki funk – soul ritimlerini aynı sene çıkan Beyoncé’nin Lemonade albümünde de görmüş, sevmiş ve bağrımıza basmıştık. Donald Glover sadece zeki bir komedi yazarı değil aynı zamanda yaratıcılığın uç noktalarında gezen bir sanatçı olduğunu gözümüze gözümüze sokmuştu artık. Yazarı ve başrolü olduğu Atlanta dizisi ile 2 adet Altın Küreyi geçtiğimiz hafta eve götüren Glover müzisyen alter egosu Childish Gambino’nun yeni albümü ile 2017 Grammy’lerine yetişememiş olsa da 2018 Grammy’lerinde bolca ödül toplayacak gibi duruyor. Tabi 2017’de olacak devasa olayları bilmeden bunları konuşmak çok erken ama Glover 2017 senesinde hem rol alacağı sinema filmleri ile hem televizyondaki önlenemez çıkışı ile hem de Childish Gambino kimliği ile çok ama çok fazla konuşulacak demek bir kehanetten öte göz önünde bir gerçeği ekseriyetle söylemek olur.

Ne dersiniz 2017’nin adını Glover Yılı koyabilir miyiz 2018’in bugünlerinde?