THE WEEKND Yeni Albümü STARBOY ile Spotify’da Rekor Kırdı

0
171
the weeknd starboy daft punk

25 Kasım’da çıkardığı üçüncü stüdyo albümü Starboy ile benden yine tam not alan Kanadalı sanatçı The Weeknd müzik piyasasını sallamaya devam ediyor. Yeni albümünün çıkışı üzerinden henüz çok ama çok kısa bir süre geçmesine rağmen şimdiden Billboard listesinde albüme adını veren Starboy 3. sıraya yerleşmiş durumda. Billboard’da en iyi albüm olarak listenin başını çeken Metallica’nın 8 senenin ardından çıkardığı Hardwired… to Self-Destruct albümünün zirvedeki en büyük rakibi olarak görülen Starboy henüz Top 200 listesine adım atmamış olsa da siz bu satırları okurken hem albüm hem de albümün ilk single’ı ve isim babası Starboy listelerin ilk sırasına kurulmuş olabilirler.

XO – Rebuplic etiketiyle piyasaya çıkan yeni The Weeknd albümünden ilk havadisler gelmeye başladığı andan itibaren beklentilerimiz zaten tavan yapmıştı. Benim şahsen tek endişem 2015 yılında çıkan; bizim de bolca yazıp çizdiğimiz ve muhabbetini çevirdiğimiz Beauty Behind the Madness albümü ile arasında böylesine kısa bir süre olmasıydı. 2015 Ağustos ayında çıkan BBTM albümü ile yeni albüm arasında 15 ay gibi bir süre olması yeni albümün kalitesi, orijinalliği ve yaratıcılığı konusunda kafalarda soru işaretleri oluşmasına ister istemez sebep olmuştu. Gelgelelim Daft Punk ortaklığı ile ortamlara düşen albümün ilk teklisi Starboy ile kafalarımızdaki soru işareti yerini kocaman bir beklentiye bıraktı.

Albümde yer alan diğer ortaklıklar açıklanınca Daft Punk’lı Starboy ile şişen beklentilerimiz daha da yükseldi. Lana Del Rey, Future, Kendrick Lamar gibi isimlerle çalışan The Weeknd 2016’nın son aylarına damga vuracak gibi geliyordu. Lakin öyle de oldu. İrili ufaklı birçok rekoru egale eden hatta doymayıp bazılarını kırıp yerle bir eden “yıldız çocuk” bir önceki sene olduğu gibi yine turnayı gözünden vurdu. Son olarak da haberimizin konusu olan ve geçtiğimiz sene Justin Bieber’ın 36 milyon dinlenme ile kırdığı bir gün içinde en çok dinlenilen şarkı rekorunun The Weeknd tarafından kırıldığını Spotify’ın üst kademe yöneticilerinden Troy Carter’ın resmi açıklaması ile tescillemiş olduk.

Hali hazırda albümü dinlemeyen okurlarımız için albümün Spotify linkini de buraya iliştirivereyim ki günün geri kalanında arkada dinleme imkanınız var ise bu lezzetli albümün tadına sizde bakın. Eleştirmeler tarafından genel anlamda çok parlak ve istenilen tepkileri alamayan albümün (Metacritic puanı 68/100) atmosferini tatmin edici bulduğumu söyleyebilirim. Albümün incelemesi ve eğer yetiştirebilirsek video muhabbetinde de uzun uzun konuşacağımız konular bunlar fakat kötü veya ortalama bir albüm olduğunu söyleyebilir miyiz? Bence hayır! Albümün tüm şarkılarının yine Spotify Global listesinde en üst sıralara doğru yükselmesi bile albümün tek şarkılık balon bir albüm olmadığının bütünüyle iyi bir albüm olduğunun göstergesi. Albümün bir günlük dinlenme rekoru için henüz kesin bir rakam açıklanmasa da The Weeknd’in bir süre daha rekora doymayacağını söyleyebiliriz.

Spotify üzerinde en çok dinlenilen şarkı rekorunu ise uzun süredir kimselere kaptırmayan Drake ve One Dance’in tahtı da belki Starboy ve The Weeknd tarafından ele geçirilir. Ne dersiniz 4 milyon kez dinlenilen One Dance’in rekorunu da kırabilir mi The Weeknd?