WESTWORLD dizisinin Epik Paint It Black Yorumundan Bir Gün Daha Mahrum Kalmayın

0
110

Westworld kendisi gelmeden önce rüzgarı ile ortalığı darmadağın eden dizilerden. Dizinin arkasında 1973 yılında yayınlanan aynı isimli sinema filmi, küçük Nolan; Jonathan Nolan ve HBO gibi faktörler olunca diziye olan beklenti tavan yapmış, pazarlama ekibi de sağolsun bu beklentiyi fezaya uçaracak açıklamalar yapmaktan kaçınmamış ve diziye bir anda “Yeni Game of Thrones” etiketi yapıştırılıvermişti. Bunca tantananın ardından gelen ilk bölüm ile beraber beklentilerimiz kafa karışıklıkları ile yer değiştirmiş ve pek de ne olduğunu anlayamamıştık. Hazır dizide bir Paint It Black hadisesi varken Westworld’ü şöyle enine boyuna bir konuşalım istedim.

Peki birkaç bölümünü tükettiğimiz Westworld gerçekten yeni Game of Thrones olabilecek miydi? Yeni bir Game of Thrones olmak çok büyük bir iddaa zira Westworld’ün çok ama çok büyük bir kitleyi peşinde koşturması en azından mevcut haliyle zor gözüküyor. Kötü dizi mi? Hayır! İzlenmez mi? Kesinlikle izlenir! Tutmaz mı? Kesinlikle tutar! Fakat öyle bir nokta var ki ıskalarsak çok büyük bir yanlışa düşeriz Westworld başladığı tempo ile giden ve her saniyesi sürükleyici bir dizi değil. Game of Thrones’un ilk üç sezonunu bir gözünüzün önünden geçirin ne demek istediğimi anlayacaksınız. Yayınlan ilk 6-7 bölüm itibariyle Westworld daha farklı bir tonda ilerliyor ve tam olarak ritmini bulduğunu söylersek hata etmiş oluruz. Bu yüzden dizi kendine has bir yolda ilerliyor demek daha doğru olur. İlerleyen zamanlarda neler olacağını ve dizinin ne kadar popüler hale geleceğini ise bekleyip beraber göreceğiz.

westworld dizi Paint It Black

Ama şu ana kadar Westworld’ün tartışmasız mükemmel kotardığı bir iş var ki o da dizinin şahane müzikleri. Dizinin bestecisi Ramin Djawadi‘nin yakın tarihin rock ve alternatif şarkılarını alıp senfonik western ezgileri ile yorumlayarak diziye uyarlaması bizi (diziyi izleyenler bilecektir) kamera pianoya her göz kırptığında heyecanlandırmaya yetiyor da artıyor bile. Şu ana kadar Amy Winehouse, Radiohead ve Muse gibi isimlere selam çakan dizide buna benzer isimleri dinlemeye devam edeceğiz. Hatta Djawadi geçtiğimiz günlerde Radiohead’in dizi ile olan ilişkisine dair “Büyük bir Radiohead hayranıyım. Sözlerine çok dikkat etmesem de projemizin felsefesi ile büyük ölçüde örtüşüyor. Dizinin konusunu düşünün, bir de Fake Plastic Trees’i düşünün. Gerçek olan nedir? Gerçek olmayan nedir?” diyerek Radiohead’in daha bir çok şarkısını dizide dinleyebileceğimize dair ipucunu vermişti.

Tüm bu şarkıların hepsinin yerinin ayrı olmasına rağmen şahsi olarak bana göre dizinin mühür sahnesi ve mühür şarkısı bu sezon Paint It Black olacak gibi görünüyor. Sahne ile uyumluluğu, şarkının eşsiz yorumu ve Aftermath albümüne ait 1966 çıkışlı şarkının arkasında Rolling Stones gibi bir efsane oluşu Westworld soundtrack albümü için diğer adaylara şans bırakmıyor diyebiliriz. Diziyi hala izlemeyenlere özellikle bilimkurgu meraklılarına buradan öneri olsun acilen bu diziye başlayın, Rolling Stones’un Aftermath albümüne göz atmamış olan müzikseverlere de ödev olsun bu hafta mutlaka bir kulak kabartın bu albüme. Pişman olmayacaksınız.